Logopedski materijali

Dragi učenici,

na ovoj stranici naći ćete različite materijale koji vam mogu pomoći prilikom učenja te ponavljanja i utvrđivanja postojećeg znanja. Materijal je prvenstveno namijenjen učenicima s teškoćama, ali može biti od pomoći svima vama.

Vježbanje koncentracije
Autor: Dinka Berislavić, 9. 3. 2020.

U današnje vrijeme opće je poznato da se djeca, a i odrasli manje kreću. Mnoga istraživanja pokazuju da nedostatak tjelesne aktivnosti i sjedilački način života imaju veliku ulogu u povećanom broju razvojnih poremećaja. Neaktivan razvoj utječe na koncentraciju, govor, čitanje i pisanje.

Pokret je važan i potrebno je omogućiti pokrete u prirodi, parku i šumi.

Stoga roditelji – vodite djecu na planinarenje, u šetnju, na igrališta! Tad se sve regije kore velikog mozga povezuju, što pomaže kasnije u školi u procesu učenja, pa neće biti toliko problema s učenjem i koncentracijom.

S obzirom da je u školi potrebno sjediti 45 minuta i tako puta 4, 5, 6 sati, važno je održati koncentraciju cijelo to vrijeme jer je ona osnova učenja.
Da bi moglo nešto naučiti, dijete se mora usredotočiti na zadatak, ostati sjediti određeno vrijeme, pratiti uputu i zapamtiti je. Zato je važno vježbati koncentraciju.

Primjeri vježbi:

1. Igra papirnate ruke i noge

Na papiru napravite obris svojih stopala i ruku. Papir plastificirajte ili oblijepite da se ne uništi. Postavite papir na pod po želji te pratite shemu svojim rukama i nogama.

2. Izaberi neki predmet. Dobro ga pogledaj i zapamti što više detalja. Zatvorenih očiju ga što detaljnije opiši.

3. Pleši, zauzimaj razne položaje, a mama ili tata neka viknu stop – a ti ostani u položaju u kojem si se zatekao/la ili pogledaj video ispod i prati radnje.

4. Radi vježbe brain gym-a (metoda učenja pomoću pokreta i vježbi za mozak), npr.križno gibanje. Moraš stupati u mjestu te naizmjence doticati desno koljeno lijevim laktom i lijevo koljeno desnim laktom.

5. Slaži puzzle.

Ideja je mnogo, ovo je samo nekoliko primjera koje možete odraditi uz svoje roditelje, braću ili sestre.

Ostalo ćemo vježbati u školi.smileysmileysmiley