« Svibanj 2024 »

Integrirani dan u Zagrebu
Autor: Valentina Bolješić Vujaklija, 21. 11. 2011.

Ovim su programom bili obuhvaćeni učenici predmetne nastave, od 5. do 8. razreda  i  njihovi učitelji sa stručnim suradnicima.

Na put smo krenuli u četiri autobusa s razrednicima, učiteljima predmetne nastave i stručnim suradnicima. Polazak je bio u 08,30 h, na zagrebački Kaptol smo stigli u 09,40h nakon čega smo u grupama obišli katedralu uz asistenciju učitelja i vodstvo vjeroučitelja.

U 11,00h smo bili u velikoj dvorani Zagrebačkog kazališta mladih (KZM) na predhodno dogovorenoj predstavi na temu nasilja i sve češćih stradanja mladih ljudi poput Luke Ritza i još desetak mladića i djevojaka u zadnjih nekoliko godina. Predstava je imala naslov; „Ovo bi mogla biti i moja ulica!“ Glumci solidni, atmosfera ozbiljna, učenici se dobro uživjeli u sadržaj i tijek predstave – suvremene životne drame – što se očitovalo i u prigodnoj radionici nakon predstave u kojoj su svojim pitanjima i izlaganjima posvjedočili da ih se životna drama današnje mladeži snažno dojmila i da su primili, za sebe i za druge, vrijedne životne pouke i poruke.

Nakon predstave su sedmi i osmi razredi, sa svojim razrednicima, obišli godišnji sajam knjiga „Interliber“ na Zagrebačkom velesajmu u trajanju od 13,00 do 16,00 h. Nije dovoljno samo, premda je vrlo važno, naučiti lekciju i napisati domaću zadaću nego je kod djece potrebno razvijati ljubav prema knjizi, prema učenju, prema radu i sticati dobre radne navike, a ovaj pohod „Interliberu“ upravo je imao taj cilj.

Peti su razredi, sa svojim razrednicima, otišli do Muzeja grada Zagreba na Gornjem gradu i usput su obišli Kamenita vrata, crkvu Svetoga Marka, kao i zgrade Hrvatskog Sabora i Hrvatske Vlade – Banske dvore.

Šesti su razredi, sa svojim razrednicima, obišli Zrinjevac i njegove sadržaje: Metereološku postaju, Vrhovni i Županijski sud, Ministarstvo vanjskih poslova, zgradu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti – HAZU i biste hrvatskih velikana postavljene na Lenuzzijevoj potkovi: Kralja Tomislava, Frankopane, Zrinjske, Mažuranića, Starčevića, Boškovića, Strossmayera, Kukuljevića, Jurišića, Medulića, Klovića, Šenou.

Djeca su se poklonila hrvatskim velikanima uma, pera, kista, dlijeta, štapa, među kojima posebno biskupu Josipu Juraju Strossmayeru, graditelju zgrade HAZU i dviju katedrala, u Osijeku i Đakovu, čije se spomenik nalazi u parku Strossmayerova trga, iza zgrade HAZU i odali dužno poštovanje Josipu Ruđeru Boškoviću, Hrvatu iz Hercegovine, najučenijem znanstveniku i meceni svih znanstvenih disciplina svoga vremena, hrvatskom katoličkom svećeniku iz redu Isusovaca i profesoru na brojnim europskim sveučilištima, kojemu smo ove godine proslavili 300. godišnjicu rođenja.

Svoju su šetnju, kroz hrvatsku povijest i kulturu, produžili do spomenika hrvatskom kralju Tomislavu i do zgrade Kolodvora Zagreb. Potom su se uputili pokraj Doma dr. Ante Starčevića, kroz Kamenita vrata, uz molitvu Gospi zaštitnici grada Zagreba, do Muzeja grada Zagreba obišavši vrijedne sadržaje iz duge povijesti hrvatskoga glavnoga grada. Potom smo obišli crkvu Svetoga Marka i zgrade Hrvatskog sabora i Hrvatske Vlade – Banske dvore.

Puni različitih dojmova i obogaćeni duhovnim sadržajima, nešto poslije 16,00 h, uputili smo se svojim domovima u Dugu Resu zahvaljujući Bogu, roditeljima i učiteljima na dobrom poslu i korisnom danu. (Š.P.)