« Svibanj 2024 »

Još jedno vrijedno natjecanje i krasno iskustvo.
Autor: Snježana Černelić, 20. 2. 2011.

Nadbiskupijsko natjecanje iz vjeronauka za osnovne i srednje škole u Zagrebačkoj nadbiskupiji održano je 18. veljače u prostorijama Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta u Zagrebu.

Natjecanju su pristupili učenici koji su na županijskim natjecanjima ostvarili najbolje rezultate. Predstavnici Zagrebačke županije bili su OŠ Stjepana Radića iz Božjakovine (mentorica Valentina Tuteković) i SŠ bana Josipa Jelačića iz Zaprešića (mentorica Bernarde Majstorović); iz Krapinsko-zagorske županije sudjelovale su ekipe iz OŠ Stjepana Radića iz Brestovca Orehovičkog (Zdenko Kobešćak) i SŠ Oroslavje (Nataša Jelica); Karlovačku županiju predstavljale su ekipe iz OŠ Vladimira Nazora iz Duge Rese (Šimun Pavlović) i Gimnazija Karlovac (Marijana Mustapić), dok su iz grada Zagreba sudjelovale OŠ Gustava Krkleca (Dominko Filipović), OŠ Luka iz Sesveta (s. Danijela Ksenija Topolovec), OŠ Augusta Šenoe (Joip Štefanac) i III. gimnazija (Stjepan Pavek).

Pobjednike sa županijskoga natjecanja pozdravio je, uime kardinala Josipa Bozanića i svoje osobno ime, zagrebački pomoćni biskup Valentin Pozaić, koji je natjecatelje ohrabrio i za ispitni dio programa stvorio opušteno ozračje. Uime organizatora natjecanja, Ureda Zagrebačke nadbiskupije za vjeronauk u školi, okupljene natjecatelje i njihove mentore pozdravila je prof. dr. Valentina Blaženka Mandarić, zaželjevši im dobrodošlicu i izrazivši uvjerenje kako su svi već pobjednici.

Samo je natjecanje započelo pismenim testom, nakon čega su učenici, dok je Povjerenstvo za provedbu natjecanja pregledavalo testove, krenuli na kratak "izlet". Posjetili su zagrebačku katedralu i grob blaženoga Alojzija Stepinca, najstariju zagrebačku crkvu – crkvu Majke Božje na Dolcu te Gospu od Kamenitih vrata. Nakon objave privremene ljestvice rezultata, žalbenoga roka i ručka, učenici su pristupili drugome dijelu natjecanja – tomboli, u kojem su ekipno rješavali postavljene zadatke. Trećemu dijelu natjecanja, milijunaku, pristupilo je 5 ekipa osnovnih škola i sve 4 srednjoškolske ekipe. Nakon natjecanja, ukupni poredak za osnovne škole je sljedeći: 1. OŠ Luka iz Sesveta (mentorica s. Danijela Ksenija Topolovec i natjecatelji Sara Pasarić, Ana Anđelić Pere Šarić i Daria Pranjić); 2. OŠ Augusta Šenoe iz Zagreba (mentor Josip Štefanac i natjecatelji Narda Šturlić, Dora Rebeka Kunštić, Matea Đaković i Dora Matić); 3. OŠ Stjepana Radića iz Brestovca Orehovečkog (mentor Zdenko Kobešćak i natjecatelji Lucija Krznar te braća Karlo, Doroteja i Katarina Marija Kobešćak); 4. OŠ Stjepana Radića iz Božjakovine (mentorica Valentina Tuteković i natjecatelji Božica Francić, Monika Karas, Ivana Radoš, Filip Ivaniček); 5. OŠ Gustava Krkleca iz Zagreba (mentor Dominko Filipović i natjecatelji Ivan Kujundžić, Anja Dretar, Matea Macan i Matija Ricov); 6. OŠ Vladimira Nazora iz Duge Rese (mentor Šimun Pavlović i natjecatelji Ilona Gojak, Marija Cindrić, Petra Movre i Tihana Pavlaković).

Srednjoškolske ekipe zauzele su sljedeća mjesta: 1. III. gimnazija iz Zagreba (mentor Stjepan Pavek i natjecatelji Luka Mlinarić, Mario Dodić, Toni Storić i Mario Španić); 2. SŠ Oroslavje (mentorica Nataša Jelica i natjecatelji Ivana Pasanec, Katarina Lisak Marija Lisak i Đurđica Novina); 3. Gimnazija Karlovac (mentorica Marijana Mustapić i natjecatelji Luka Tunjić, Mario Komšić, Monika Burja i Nikola Tufeković); 4. SŠ bana Josipa Jelačića iz Zaprešića (mentorica Bernarda Majstorović i natjecatelji: Monika Stiperski, Tin Skok, Tomislav Kolar i Ivica Šovago).

Svi su natjecatelji, mentori i članovi Povjerenstva dobili prigodne darove, a direktor izdavačke kuće Glas Koncila Nedjeljko Pintarić uručio je nagrade za prva tri osvojena mjesta. Posebno vrijednu nagradu dodijelila je Zagrebačka nadbiskupija za prva tri mjesta i iz osnovne i iz srednje škole (natjecatelji i mentori) osvojili su tjedan dana ljetovanja na Malom Lošinju. S velikom zahvalnošću svi su natjecatelji bili oduševljeni!