Dani kruha u OŠ „Vladimir Nazor“ Duga Resa
Autor: Marina Polović, 20. 10. 2020.

Iako pod maskama i s posebnim mjerama opreza zbog novog virusa COVID-19, u Školi smo obilježili Dane kruha. Zbog mjera nismo mogli imati zajedničku svečanu priredbu sa blagoslovom kruha te nismo mogli pozvati svećenika. U razrednoj nastavi vjeroučiteljica Jelena Bosiljevac je stoga predvodila molitvu za blagoslov kruha u svakom razredu. Nakon molitve za blagoslov kruha, u molitvi Oče naš vjeroučiteljica, učiteljice i učenici molili su za „kruh naš svagdanji“. Pojedini učenici 4. a i 4. b razreda nakon blagoslova pročitali su svoje sastavke i pjesme zahvale Bogu.

Vjeroučiteljica je uredila hodnik u prizemlju plodovima zemlje koje su učenici četvrtih razreda donijeli. Učiteljica Ivana Štamfar sa 2. a razredom pripremila je igrokaz „Ostvaren san“ koji su učenici izveli u razredu nakon molitve za blagoslov. Jedan klas žita ostao je neubran i nitko ga nije odnio u mlin. Od njegovih prijatelja nastat će ukusna peciva, kruh i kolači te se pita što će biti s njim. Tješe ga mačka i ptica te kažu da će ga rado pojesti da se nahrane. Dječak pak želi koristiti zrnje klasa za svoju praćku. Djevojčica tješi klas žita te mu obećava svoju pomoć. Javila se zemlja te predložila da zrnje klasa radije daju njoj te neka očekuju stostruk urod. Djevojčica posluša zemlju te posije zrnje. Žitom koje je urodilo mogla je nahraniti mačku, pticu, sebe i dječaka. Zaključuje da bi san svakoga od nas trebao biti jednak snu malenog zrna žita – postati mrvom dobrote, kako bi jednom i za nas netko rekao: Dobar si kao kruh! Za uspomenu na neobične Dane kruha pod maskama učenici i učiteljice poslikali su se pored uređenog kutića sa plodovima zemlje.

Učiteljica Valentina Pavlaković Krajcer uredila je učionicu  sa svojim 5.b razredom. Učionicu su ukrasili različitim plodovima zemlje, a ovaj tjedan Dana kruha obilježili su pripremanjem kruha, peciva i kolača te pjevanjem. Za tu prigodu su snimali proces izrade svojih proizvoda, a snimke su gledali na satu razrednog odjela. U školi im je falilo međusobno dijeljenje tih proizvoda pa su si donijeli dekice, sjedili na podu, pjevali i analizirali glazbu. Učiteljica je snimila pjesmu pod nazivom „Pjesma iznad duge“ koja govori o najljepšoj zemlji iz sna. Zaključili su da je naša zemlja najljepša i zaželjeli da COVID-19 što prije prođe da opet mogu pjevati bez maskica.

7. a s učiteljicom Sanjom Halar obilježio je Dane kruha kroz molitvu, razgovor o zahvalnosti za sve što imaju na stolu te blagovanjem pripremljenih proizvoda.

Dan kruha 2020.

Izvor: Jelena Bosiljevac