Antonija Car, magistra agronomije – inženjerka hortikulture
Autor: Snježana Černelić, 4. 4. 2016.

Antonija Car, kći Vesne i Ivice Cara, nekada uzorna učenica naše dugoreške škole "Vladimira Nazora", a danas krasna i uzorna djevojka, obranila je, 30. 3. 2016. godine, diplomski rad na temu; "Aklimatizacija biljaka sorte Babić razmnoženih u kulturi tkiva in vitro" i stekla zvanje; Magistre agronomije – inženjerke hortikulture na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. To je zaista krasna vijest na kojoj čestitamo Antoniji i njezinim roditeljima!

Antonija je rođena 20. siječnja 1992. godine. Osnovnu školu je završila u našem "Vladimiru Nazoru", a gimnaziju, smjer opća gimnazija, u dugoreškoj Srednjoj školi.  Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, studij Hortikulture usmjerenja Vinogradarstvo i vinarstvo, upisala je 2010. godine, a preddiplomski i diplomski studij uspješno završila odličnim uspjehom ove godine. Obaveznu stručnu praksu obavila je u francuskim vinarijama uspostavljenu s fakultetom “Ecole Supérieure d'Agriculture d'Angers” u Angersu. Tijekom srpnja 2012. u vinariji “Domaine de la Cotellerai”, Saint Nicolas de Bourgueil u regiji Loire, upoznala se sa provođenjem zahvata defolijacije i barrique tehnikom dozrijevanja vina. Sljedeće godine stručnu praksu obavljala je u vinariji ˝Château de Cranne” Donzac, u regiji Bordeaux, s naglaskom na specifičnosti kod proizvodnje slatkih vina tipa Sauternes. Pri povratku u Hrvatsku uključila se u rad Ampelografske grupe koja djeluje u sklopu Zavoda za vinogradarstvo i vinarstvo. S timom studenta i asistenata sudjelovala je u berbama, preradi grožđa i kemijskim analizama mošta. Tijekom 2014. godine studentski je posao obavljala u vinoteci “Dobra vina” u Zagrebu, gdje je završila A1 stupanj francuskog jezika te 2. stupanj edukacije WSET (Wine and spirit education trust). Godine 2015. započela je studentski posao u vinariji Saints Hills na Pelješcu te je nakon polaganja diplomskog ispita odmah dobila stalan posao na koji odlazi već sljedeći tjedan što je vrlo zanimljiva činjenica s obzirom da se svi studenti, pa i studenti agronomije, pribojavaju kako neće moći pronaći posao u struci. Čestitamo Antoniji, koja je to svojim marljivim učenjem i studioznom praksom zaslužila, na dobijenom poslu. Kada se uskoro izgradi Pelješki most i poveže s autocestom Dubrovnik - Karlovac – Duga Resa to više neće biti niti velika udaljenost niti nepremostiva zapreka za brzi dolazak doma. A možemo joj i pozavidjeti jer će živjeti i raditi na moru i u blizini jedinoga grada koji nosi ime URBS – GRAD, i naziva ga se istim imenom kao i Rim.

Antoniju su kao uzornu učenicu predvodile i uzorne razrednice, profesorice Štefica Šavor u osnovnoj i Smilja Franušić u gimnaziji. Čestitamo njima dvjema, ali i objema školama i svim učiteljima, profesorima i stručnim djelatnicima koji su Antoniju, na njezinom životnom putu, odgajali i poučavali i na bilo koji način joj pomagali u postizanju ovoga vrijednog i životnog uspjeha. Na dan polaganja diplomskog ispita Antonija nam je dala kratku izjavu: "Studiranje na Agronomskom fakultetu donosi puno korisnog znanja, praktičnog rada i istraživanja, terenske nastave i putovanja, druženja s proizvođačima i upoznavanje s njihovom problematikom. Studija je mnogo i svatko se može pronaći u nekom od njih. Mogu ih preporučiti svima koji imaju interes za suživot s prirodom i njeno očuvanje, onima koji vole vrtlarstvo, gastronomiju, enologiju, turizam… Htjela bih da ova struka postane više cijenjena, u državi i među mladim ljudima, jer daje priliku za zdrav život njima i njihovim obiteljima. Hrvatska ima velik neiskorišten poljoprivredni potencijal i potrebno joj je stvaranje što većeg broja obrazovanih iskusnih stručnjaka koji mogu pridonijeti proizvodnji kvalitetnih prehrambenih namirnica. Upravo su internacionalna iskustva, kao što je odlazak na ljetnu praksu, prilika za osobno unaprjeđenje, ostvarenje kontakata i promociju Hrvatske kao ozbiljne poljoprivredne zemlje."

Dok čestitamo i zahvaljujemo na uzornom uspjehu i poruci, vrijednoj Antoniji želimo sretan i uspješan rad na Pelješcu i blagoslovljen život na vlastito dobro, dobro njezinih roditelja, njezine buduće obitelji i opće dobro dugoreškog zavičaja i cijele nam domovine Hrvatske!

/ŠP/

Napomena:

Početkom 21. stoljeća samo se nekoliko naših dugoreških učenika upisivalo na fakultete u Zagrebu i Rijeci. Zadnjih nekoliko godina taj se broj popeo i do pedesetak redovitih studenata godišnje. Pomalo su poticali roditelji, pomalo i učitelji, a dobrim dijelom i lijepi primjeri kolegica i kolega studenata su pozivali i poticali na studij. Danas se mnogi, hvala Bogu, ohrabruju upisati različite studije širom Hrvatske. Imamo jednoga momka koji studira čak u Jeruzalemu. Bilo bi lijepo čuti i sve one druge koji su diplomirali i već rade, a osnovnu su školu završili u "Nazoru"; Tatjana Tomičić, Ena Brazdičić, u Karlovcu, Dina Svete, Ivana Petrunić, Marja Krstulić, Krešo Stojković i drugi, već rade u Zagrebu, i upisati ih na website-u naše Škole za promociju njihove uspješnosti, za čestitku roditeljima i svima koji su sudjelovali u njihovom odgajanju i učenju i osobito za primjer svima mlađima koji dolaze da se ohrabre i otpočnu svoj studij, a i da obogatimo našu web-stranicu. Pozvani, prihvatite poziv i javite se svojoj staroj i dobroj dugoreškoj Školi!

/ŠP/