« Studeni 2020 »

Sakralni objekti uz Mrežnicu

Crkva Svetog Petra spominje se prvi puta 1334. Temeljito je obnovljena 1726. Ova barokna crkva građena je na samoj obali rijeke Mrežnice, na mjestu gdje je u rimsko doba bio grad. U samu crkvu uzidani su reljefi iz rimskog doba. Može se pretpostaviti da je crkva građena od kamenja iz ruševina nekadašnjeg rimskog grada čiji ostaci se naziru u riječnom koritu.

Crkva je okružena zidom, starim kao i ona sama. Ispred crkve je stablo lipe koje je staro kao i crkva.

Unutrašnjost krasi impresivni barokni  glavni oltar.

Na malom desnom oltaru nalazi se slika Svetog Vinka Fereskog, španjolskog dominikanca kome se pripisuju čudesna ozdravljenja djece. Na sporednom lijevom oltaru je slika svete Barbare koju je ubio vlastiti otac, poganin, jer je prešla na kršćanstvo.

Sveti Petar, jedan od 12 apostola, rimski biskup i prvi papa. Zvao se Šimun, dok mu Isus nije dao ime Petar, što na grčkom znači 'stijena', kako bi naglasio njegovu vodeću ulogu u Crkvi.

Sveti Petar štuje se zajedno sa Svetim Pavlom. Njihov je blagdan 29. lipnja.

U kršćanskoj ikonografiji Sv. Petra prikazuju s ključem u ruci jer mu je Isus prema evanđelju predao ključeve kraljevstva nebeskog  rekavši:

„TU ES PETRUS ET SUPER HANC PETRAM AEDIFICABO ECCLESIAM MEAM ET TIBI DABO CLAVES REGNI CAELORUM.“

„Ti si, Petre, stijena na kojoj ću sagraditi crkvu svoju i tebi ću dati ključeve kraljevstva svog.“

Crkva Svetog Antuna Padovanskog  izgrađena je 1943. na mjestu drvene kapele iz 17. stoljeća.

Sveti Antun rođen je 1195. U Lisabonu, glavnom gradu Portugala. Umro je u talijanskom gradu Padovi, gdje počivaju njegovi ostaci. Zato je dobio naziv padovanski.

Njegov blagdan je 13. srpnja.

Uvijek ga se prikazuje s Isusom ili Svetim Pismom u jednoj ruci te s ljiljanom u drugoj. Isusu i Svetom Pismu posvetio je život, a ljiljan simbolizira njegovu čistoću i nevinost.

Kapela Svetog Benedikta sagrađena je u 18. stoljeću. Prije nje je bila drvena kapelica koja je bila posvećena 1704. godine.

Oltar sa slikom sv. Benedikta, s bradom, u crnom habitusu i sa štapom u ruci je iz 17. stoljeća.

Ovaj svetac je osnivač benediktinskog reda. Njegova krilatica je bila: ,ORA ET LABORA'!

Papa pavao VI ga je 1958. proglasio svecem zaštitnikom Europe.

Kapela sv. Ivana Krstitelja  u Donjem Zvečaju primjer je pučkog sakralnog graditeljstva. Sagrađena trudom  mještana, njena je vanjština skromna i jednostavna. Njeni stari oltari spomenici su najviše kategorije.

Roditelji sv. Ivana dugo nisu mogli imati djece i kad im se rodio sin nazvali su ga Ivan, što na hebrejskom znači 'Bog je milostiv'.

Živio je pustinjskim i isposničkim životom. Nazvan je Krstitelj jer je krstio Isusa u rijeci Jordan.

Biblija pripovijeda da je za krštenja Isusa Božji glas progovorio:

„TU ES FILIUS MEUS DILECTUS, IN TE COMPLACUI.“

„Ti si moj sin ljubljeni, u tebi mi sva milina.“

Crkvica Svetog Jurja u Mateškom Selu je jedna od rijetkih crkva koja je ostala pošteđena  u  turskih razaranja na graničnom području s Osmanlijskim Carstvom.

Istraživanja 1999. godine pokazala su da su za njezinu građu korišteni rimski sarkofazi klesani  u IV stoljeću u rimskim kamenolomima koji su obitavali na ovom području.

Sveti Juraj (lat. Gregorius) jedan je od najistaknutijih kršćanskih mučenika istočne i Zapadne crkve.  Neke države štuju ga kao svog  sveca zaštitnika. Živio je u 3. stoljeću. Na likovnim prikazima ga se može vidjeti kako ubija zmaja. U počecima kršćanstva zmaj je simbol zla, što se u prenesenom smislu odnosilo na poganstvo.

Sveti Juraj je zaštitnik zemlje, usjeva, zelenila…, a sveti Ivan izvora vode. Zato se ovi sveci oduvijek štuju u ovim krajevima.

Nadajmo se da će i dalje štititi naše najveće bogatstvo – rijeku Mrežnicu.